Bilişim Teknolojileri Eğitimi – Sonolay.com

Yayın hayatına Eşref Ziya Terzi öncülüğünde yeni başlayan sonolay.com ricamız üstüne bizim sorunlarımızı anlatan, daha önceki yazılarımızda da paylaştığımız söylemlerin yer aldığı ufak bir yazımızı da yayına aldı, kendilerine teşekkür ederim.

Yazı Adresihttp://www.sonolay.com/bilisim-teknolojisi-makale,50.html

Yazının Aslı:

Bölgemizde ve dünyada söz sahibi olan daha güçlü bir Türkiye istiyorsak bu ancak kendisini yetiştirmiş, üretim yapan, refah düzeyi yüksek bilgi toplumu ile gerçekleşebilir. Türkiye bu gerçeği görmüş ve Bilişim Teknolojilerine dayalı bir kalkınma modelini seçmiştir. Bu bağlamda milyonlarca dolar harcanmış ve büyük yatırımlar yapılmıştır. Gelişen teknoloji karşısında bu yatırımlar erimekte ve yerine yenilerinin konması gerekmektedir. Bu devam eden bir süreç ve sonu yoktur. Bu yatırımların en büyüğü tabiki milli eğitim sistemimiz için MEB okullarına kurulan BT laboratuarları ve pilot okullarda uygulanmaya başlanan fatih projesidir. Bu laboratuarların ve fatih projesinin kurulması aşamasından teknik destek, internet erişimi, personel temini, hazırlayıcı eğitimleri vs.. düşündüğümüz zaman aslında yatırımın düşünüldüğünden çok daha büyük olduğu da açıkça gözükmektedir.

Yapılan yatırımların tümünün aktif olarak kullanılması ancak bilgi toplumun yetiştirilmesi ile olacaktır. Bu da düzgün planlanmış bir milli eğitim stratejisi ile olabilir. Bu stratejinin en önemli basamaklarından bir tanesi muhakkak Bilişim Teknolojileri Eğitimidir.

Bir ortama bilişimi götürmek dahil etmek insanları Bilişim ile eğitebilmek değildir.

Bilgisayar kullanmak sadece internette gezinmek, msn kullanmak facebook üyeliği yapmak, oyun oynamaktan ibaret değildir. İnternet ortamında araştırma yapmak kolay ama araştırma sonuçlarının doğruluğunu test etmek ve birden çok kaynağı analiz edip yeni bir sonuç ortaya çıkarmak zordur.
Bilgisayarlı Eğitim demek, bütün dersliklerde projeksiyon ve bilgisayar demek de değildir! Bilgisayar destekli eğitim öğrencinin bir bilgisayarı kullanması, eğitim yazılımına kişisel olarak hükmetmesi, onu yönlendirmesi anlamına gelir. Bu bilgisayardaki uygun eğitim yazılımları kullanarak sesi, görüntüyü, animasyonu, bağlantıları kullanmasını gerektirir.
Bunca yapılan yatırımlar düşünüldüğünde Bilişim Teknolojileri Eğitimine önem verilmesi gerektiği açıkça ortaya çıkmaktadır.

2010 yılına kadar 4-8.sınıf şubelerinde 2 şer  saat olarak okutulmakta olan Bilişim Teknolojileri dersleri 23.07.2010 tarihinde TTK’nın yeni düzenlemesiyle birlikte 4-5.sınıfların seçmeli dersleri arasından kaldırılmıştır. BT dersleri sadece 6-7-8.sınıflarda 1 saat seçmeli olarak okutulabilmektedir, birçok okulda bu dersi bakanın “çocuklar bilgisayar kullanmayı” biliyor açıklamasını dayanak göstererek seçmemektedirler. Bu yüzden BT öğretmenleri maaş karşılığı girmesi gereken ders saatlerini bile dolduramayacak hale gelmişler, birçok arkadaşımız branşı derslere (müzik, resim, tarım, din kültürü ) girmek, okulun bilgisayar ve elektronik ekipmanlarının tamirini bakımını yapmak zorunda bırakılmaktadır. Okullarda ders olmadığı içinde Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri norm kadro fazlası olarak görünmekte ve gidecek yeni bir okulda bulunamamaktadır. MEB bünyesinde çalışmakta olan 13bin civarında Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri benzer sıkıntıları yıllardır yaşamasına rağmen bakanlık tarafında çözüme yönelik bir hareket olmamıştır.  1500 öğretmenin katılımıyla gerçekleşen anket verileri incelendiğinde durum net bir şekilde anlaşılmaktadır. (Anket sonuçları: http://goo.gl/AZaSF )

Sayın bakanımız katıldığı TV programlarında konu ile ilgili açıklamalar yapmaya devam etmektedir. Ana slogan ise “çocuklar bilgisayar kullanmayı biliyor” şeklindedir. Örnek göstermek isterim http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=LipNMThrYFw http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=-0GTGoZ6nug

Medyada yer alan ve dikkatimizi çeken bir haber.. Türkiye facebook’ta Avrupa birincisi olmuş. Yine google aramalarında Türkiye içerisinden sonuçlara bakacak olursak hangi alanlarda önde olduğumuz ve bilişim eğitimi konusunda ne kadar ileride olduğumuz anlaşılacaktır. Lütfen örnek verileri göz atın. http://www.google.com/trends/?q=sex  ve http://www.google.com/trends/?q=porno  Bu iki anahtar kelime aramasında maalesef Türkiye ilk sıralardadır.

Sayın bakanımız mecliste bir milletvekilinin “çocuklar Türkçe kullanmayı da biliyorlar o zaman Türkçeyi de kaldıralım” sorusu üzerine, “sayın vekilim biz bilişim eğitimi için bir internet sitesi kurduk. www.kursiyer.meb.gov.tr Bu sitedeki videoları izleyerek siz bile program yazacak seviyeye gelebilirsiniz demişlerdir. (http://goo.gl/4TgW6  sy.93)” Bizde bu eğitimi veren öğretmenler olarak diyoruz ki yıllardır TRT ekranlarında dersler verildi ve yeteri kadar faydalı olmadığı için süreklilik arz etmedi, madem herkes kendi başına bu eğitimi alabiliyor o zaman okullara ne gerek var, çocuklarımıza gerekli kaynakları verelim okullara doldurmayalım değil mi? Bakanımız aynı zamanda kaldırılan bilişim teknolojileri dersinin yerine bilişim tasarımı diye bir dersin getirildiğini sanmakta ve katıldığı TV programlarından anlatmaktadır fakat MEB bünyesinde böyle bir ders olmadığı gibi böyle bir çalışmanın da olmadığı ortadadır. Ne olur ne olmaz bilgi kesin olsun, bakanlık bilgi edinmeden soralım dediğimizde böyle bir dersin olmadığı, bu şekilde bir çalışmanın da yapılmadığı cevabını almaktayız.

Fatih projesi gibi milyar dolarlık bir bilgisayar destekli eğitim yatırımı yapılırken Bilişim eğitiminin okullardan kaldırılmasını hala anlamakta güçlük çekiyoruz. Eğitimde bilişim için, bilişim eğitiminin şart olduğunun anlaşılması önemsenmesi şarttır.

MEB bünyesindeki öğretmenlere ve derslere bakıldığında, dersi  ve notu olmayan, en yüksek puanlarla bilgisayar öğretmenlikleri bölümlerinde okuyan ama öğretmenlik yapamayan, fazlalık görülen, tamircilik yaptırılan ama adı öğretmen olan tek bir branş vardır, o da  Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği branşıdır. Yıllardır süren bu yanlış politikadan vazgeçilmesi, hem bu genç branştan daha çok faydalanmayı sağlayacak hemde çocuklarımız bilişim eğitiminden mahrum kalmayacaklardır.

Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri olarak haklı mücadelemizde kurulan bir dernek ile devam ediyoruz. (Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği http://www.bte.org.tr) Sizlerinde bu konuda bilinçli ve duyarlı olmasını, çocuklarımızın bu eğitim almadan bilgisayarla baş başa bırakılmasının tehlikeli olduğunun farkında olunmasını ve bu haklı sesimize destek olmanızı istiyoruz.

Saygılarımla

 

 

Selim (the_korsan)

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

2 thoughts on “Bilişim Teknolojileri Eğitimi – Sonolay.com

 • 12 Nisan 2012 tarihinde, saat 17:53
  Permalink

  hocam google trendslerde yapılan sıralamalar incelendiğinde ilk sıralamaya dahil olmamız gerçekten üzücü olsada ikinci sıralamada son harfi çıkararak yapılan sıralamada bu defa türkiye listeye giremiyor.çünkü her sıralama dil olarak benzer ülkeleri sıralamış oluyor.istatistik ciddi bir insanları yanıltma bilimidir.ancak sanıyorum bu defa siz yanılgıya düşmüşsünüz.dikkatinize arz ederim.

  Yanıtla
  • 13 Nisan 2012 tarihinde, saat 06:48
   Permalink

   Hocam uyarı için teşekkür ederim, ikinci trend için haklısınız fakat birinci sorgunun sonuçları bile durumu özetlemeye yeterli bence. Alexa Toplist’ten ülke sıralamasına girip listeyi incelediğiniz zaman da zaten sorgu sonuçlarını doğrulayan veriler elde edebiliyorsunuz. Türkiye’de 35 milyon internet kullanıcısı var, 31 milyon facebook hesabı var ve ülkemiz facebook kullanımında Avrupa birincisi konumunda. Konu ile ilgili daha geniş bilgi içinde Bilişim Teknolojileri eğitim derneğinin durum raporu incelenebilir.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir