Çocuklar bilgisayar kullanmayı biliyorlarmış !!!

Uzun süredir içimdekileri yazıya dökmemiştim, yazmaya başlayıp içimi döküyorum ama yazıyı bitirmeden sinirden yarıp bırakıp gidiyordum. Dün Akşam Habertürk canlı yayın konuğu bakan Ömer Dinçer’di, haliyle bizimde kulağımız programdaydı. Ne yazık ki yine Bilişim Eğitimi konusunda ne kadar dar görüşlü ve cahil olduklarını ispatladılar. Yeni sloganımız şu:

“Çocuklar bilgisayari kullanmayi biliyorlar, derse gerek yok”

http://video.haberturk.com/haber/video/omer-dincer-basin-kulubunde/57766 (Bölüm 13’ten itibaren ayrıntılı izleyebilirsiniz). Açıklamalara çok yoruma gerek yok aslında, imam böyleyse cemaat ne yapsın kardeşim demezler mi adama? Ders yok, egzersiz yok, bilişim eğitiminin kökünü kazıkmaksa maksat bundan daha iyisi yapılamazdı.Herşeyimizi Avrupa ile kıyaslıyoruz madem bilişim eğitimi konusunu da Avrupa ile kıyaslayalım olmaz mı? Fazla uzakta değil  http://www.bilisimdegelecekvar.org Ülkeler bölümünden bu bilgileri de okuyabilirsiniz.

Yine dün çıkan bir haber hepimizin dikkatini çekmiştir. Türkiye facebook’ta Avrupa birincisi olmuş.

Biz Bilişim Öğretmenleri olarak mevcut müfredatın günümüz şartları için yetersiz olduğunu biliyoruz, kabul de ediyoruz fakat hangi dersin içeriğinde internet suçları, internet dolandırıcılığı, internet etiği, oyun bağlılığı, sanal arkadaşlıklar hakkında bilgi veriliyor. Öğrenci verilen ödevi sadece google kullanarak kopya-yapıştır ile yapmaya çalışırken bilgiyi seçme, doğru güvenilir bilgiye ulaşma ve kullanma konusundaki eğitimi hangi ders içeriği veriyor. Müfredat yetersizdi revizyonu gidilmeden kaldırıldı, egzersiz çalışması ile müfredat dışı konuları işleyelim desek egzersiz  yapılacak bir imkan bile verilmiyor bizlere.

Google Trends’de hala zirveyi zorlamaktayız. Örnek 1 için tıklayın  , Örnek 2 için tıklayın  Bu sonuçlar ne kadar bilinçli bilişim kullanıcısı olduğumuzu kanıtlayan türden verilerdir.

Yüzlerce kez Bilişim Eğitimi konusundaki fikirlerimizi, endişelerimizi, eleştirilerimizi, önerilerimizi ortaya koyduk ama herşeye rağmen yine gelinen sonuç “Çocuklar bilgisayar kullanmayı biliyor” oldu. Evet çocuklar gençler profesyonel birer facebook kullanıcısı, messenger sohbetçisi, metin 2 karaktercisi oldular, sağ tıklamayı öğrendiler, klavye nedir biliyorlar zaten üniversiteler bünyesinde bulunan içerisinde bilgisayar geçen 300 civarı bölümde çocuklar bilgisayar bildiğine göre boş yere eğitim veriyor. Tez onlarda kapatılsın. Ö.D.

Programın diğer bir konusuda fatih projesiydi. Tabletler, akıllı tahtalar ve içerikler. Vestel’in akıllı tahtayı tanıtım toplantısını shiftdelete yayınlamıştı.

Yakında vizyona girecek olan FATİH filmin ne yönetmeni belli, ne oyuncuları belli, ne de senoryasu belli.Bu projeyi arçelik reklamındaki robot gibi sanıpta bel bağlamak bir devlet politikası olamaz. Ders kitaplarının tamamının artık pdf formatı var, z-kitap denilen kitaplarda bu kitapların multimedia öğeler ile, animasyonlarla geliştirilmiş hali olarak tanımlanıyor ve bu işi özel firmaların yapması için çağrı yapılıyor. Daha ne söyleyebiliriz, sözün bittiği yerdeyiz.. Öğretmenlere eğitim verin bari, bu teknolojiye adaptasyonu sağlayın desek malesef oda yok. (Akıllı tahta tanıtımı sonrası ismail hocamızında konuyla ilgisi yazısına göz atmanızı öneririm. http://www.teferruat.org/2012/01/vestelin-tablet-bilgisayar-erisimli-akilli-tahtasi ) Teknolojiye yaptığınız yatırım kadar öğretmene de yatırım yapmazsanız eğer hiçbir sonuç elde edemez, teknolojiye harcadığınız parayı da çöpe atarsınız. Bu işin sac ayağı denilen ama yalan söylenen Bilişim Öğretmenlerine bile bu projede bir rol düşmüyor, önemsenmiyor, eskiden bir çizgi film vardı casper isminde bir hayalet, aynı onun gibi görünmüyoruz, görülmüyoruz, farkedilmiyoruz. Şu an Meb bünyesinde Bilişim Öğretmeni olmasa yada Bilişim Öğretmenleri çalışmayı bıraksalar işler ne hale geliyor, maddi olarak, iş gücü olarak, eğitime destek rolümüzde yaptığımız çalışmalarda dahil ne kadar kazançtasınız çırıl çıplak gerçekleri görürsünüz.

Not: Kocaeli Belediyesi tarafından dağıtılan netbookların piyasada satıldığını biliyoruz ve bu tecrübeden sonra tablet bilgisayarlara satılma, kaybolma, çalınma durumlarına karşı yazılımsal ve donanımsal koruma eklendiği açıklanmıştı. Ne kadar korunur şu an bilinmez fakat Kocaeli örneğindeki duruma ilişkin Prof.Ziya SELÇUK’un kulak verilmesi gereken tespitleri var, kendisi yapılan teknolojik yatırımın %1 bile etki etmediğini söylüyor. http://haber.mynet.com/belediye-laptop-dagttti-aileler-satti-613335-yasam )

Güncelleme: TRT Programına katılan DİNÇER’in açıklamaları http://tvarsivi.com/player.php?y=483&z=2012-02-01%2020:30:00  Lütfen birisi sayın bakanı durdursun, anlatsın Bilişim Teknolojileri nedir, kendileri bundan ne anlıyorlar ne kadar biliyorlar !!!

Selim (the_korsan)

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

6 thoughts on “Çocuklar bilgisayar kullanmayı biliyorlarmış !!!

 • 30 Mayıs 2012 tarihinde, saat 12:31
  Permalink

  Sayın Dinçer,
  Sana gerçekten söyleyecek bir tek söz bulamıyorum bilgisayarı kullanamadığı için çocuğundan yardım isteyen ve “baba benim işim var uğraşamam” cevabını alan bir baba modeli bir kenara bu denli bilgisayar cahili olup ta bilişim teknolojilerinin bilgisayar okuma yazma dan ibaret sanan ve bir ülkenin en nitelik gerektiren koltuğunda oturan birisi olarak senden değil de seni oraya layık görenlere söyleyecek çok sözüm var…

  Yanıtla
 • 29 Mart 2012 tarihinde, saat 16:36
  Permalink

  Ben bilişim teknolojileri öğretmeniyim 10 yıldır, çocuklarımız okur yazar yapmanın çokk ötesinde ürün yaptırıyordum…. bu arada bilişim tasarımı dersi varmış o ne ki ben ilköğretim ve lisede hiç görmedim duymadım.

  Yanıtla
 • 28 Ocak 2012 tarihinde, saat 12:15
  Permalink

  Bt öğretmenlerin tek bildiği bilgisayar okuryazarlığını öğretmekmiş gibi konuşuldu programda. Bizim yapabileceklerimizi bilmediklerini düşünüyorum. Ne olup bittiğini anlatmadan derslerimizi geri istiyoruz diye bağırırsak öyle olur gibi oldu. Sonuçlarını da gördük. Ne kadar çok kişi karı çıksa da biz aynı zamanda öğretim teknolojileri eğitimi aldık ve fatih projesi bunun en iyi değerlendirilebileceği yerdi. Eğitimde teknoloji kullanımı konusunda bilgili olduğumuzu bilmiyorlar. Diğer branş öğretmenleri gibi sadece okuma yazma öğretmeyi, başka hiç bir şeyden anlamadığımız düşünülüyor sanki. Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin kendilerini yanlış tanıttıklarını ve anlattıklarını düşünüyorum.

  Yanıtla
  • 28 Ocak 2012 tarihinde, saat 12:56
   Permalink

   hocam zaten bunların çapı bilgisayar okuryazarlığı dışında bir şeyi (gerçi onuda anlamadıklarına eminim) anlamaya yetmiyor. İlk önce bunlara bilişim eğitimi vermeli aslında, yapabileceklerimizi anlamadıkları gibi yaptıklarımızı da bilmiyorlar çünkü biz beleşe çalıştık hep. Her ay her dönem yazılan raporlardan da bi haberler burası da kesin. Bakın içerik üretecek firmalara (hibe edenleri geçtim) paralar dökülecek. Eğitim sürecinin insan odaklı olduğunun farkında olmadan yapılacak herşey boşa gittiği gibi bunun akibetide böyle görünüyor umduğumuz gibi olmaz inşallah. Hani bir replik vardı sınavdan çıkan genç beyin bedava diyordu ( http://www.youtube.com/watch?v=u_FwV2Oc3Bc ), birer tanede bizim yöneticilere versin Rabbim. Bilişim Öğretmenlerinin hatası diyebileceğimiz tek şey var oda, gençlik enerjisi ve hevesle her işe atlamaktı, milli servet boşa akmasın, okulun parası boşa gitmesin diye fedakarca çalışmaktı. Yine bir replik var devrim filminden. “Türkiye’de her başarının bir cezası vardır”

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir