Ders fakiri, norm mağduru bir zümreyiz…

Üniversite sınavlarında en yüksek puanlı girişlerin olduğu Bilgisayar öğretmenliği bölümleri gelin görün ki bugünlerde kan ağlıyor. Giren girdiğine bin pişman olmuş durumda.

Yıllara göre bilişim teknolojisi derslerinin durumunu önceki yazımızda ( http://www.blog.thekorsan.com/arsiv/2011/01/bilisim-ogretmenleri-cozum-bekliyor-bbnet-cebit ) anlatmaya çalışmıştık. Bu sene ilk kademede bilişim teknolojileri derslerinin kaldırılmasıyla beraber bilişim öğretmenlerinin yarısı norm kadro fazlası durumu geldi. İşin garibi norm fazlası olduğumuz zaman gidecek başka bir okulda bulamıyoruz.

Norm kadro konusunda bilgisi olmayanlar için kısaca norm olayını açıklamakla meseleye giriş yapalım.

Norm kadro Milli Eğitim Sisteminde okullarda bulunması gereken yönetici ve öğretmen sayısını ifade eder. Okulun mevcuduna göre yönetici, ders saat yüküne göre öğretmen kadrosu verilir. ( ilgili yönetmelik: http://mevzuat.meb.gov.tr/html/83.html )

Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri açısından geçen sene ki durumumuzla bu seneyi karşılaştıracak olursak durum daha net ortaya çıkabilir.

4-5.Snıfı haftalık ders saati 2009-2010 = 2 saat

4-5.Sınıf haftalık ders saati 2010-2011 =1 saat
Bu tablonun anlamı tek şubeli bir okulda bir bilişim teknolojileri öğretmeninin geçen sene 7 saat dersi varken bu sene 3 saat vardır, 2 şubeli bir okulda bilişim teknolojileri öğretmeninin geçen sene 14 saat dersi varken bu sene 6 saat dersi vardır, 3 şubeli okulda geçen sene 21 saat iken bu sene 9 saat, 4 şubeli bir okulda geçen sene 28 saat ders varken bu sene 12 saat ders vardır, bu şekilde şube sayısına göre ders saatleri oluşmaktadır.

Peki bir okulda bilişim teknolojileri öğretmeni kadrosu olabilmesi için kaç saat bilişim teknolojileri dersi olması gerekmektedir?

Okulun bulunduğu eğitim bölgesine göre bu sayı değişmektedir. Aşağıdaki tabloda bu ders saatlerini görebilirsiniz.

Okulların ders saat yüküne göre verilecek norm kadro tablosu aşağıdaki gibidir.

BAĞIMSIZ OKULLAR

A- 6-31 saate kadar 1,

B- 57 saate kadar 2,

C- 78 saate kadar 3,

D- 99 saate kadar 4,

E- 120 saate kadar 5

EĞİTİM BÖLGESİ OKULLARI

a)6-3I saate kadar 1,
b)31-42 saate kadar 2,
c)42’den fazla olması halinde her 21 saat için 1,

öğretmen norm kadrosu verilir. Bu şekildeki hesaplama sonrasında artan ders yükünün en az 15 saat olması halinde ilave olarak 1 öğretmen norm kadrosu daha verilir.

E- 126 saate kadar 5

Tablo incelendiğinde anlaşılacak tek şey Bilişim Teknolojileri Öğretmeninin norm kadrosu oluşması neredeyse imkansız hale gelmiştir.

TTKB’nin 23.07.2010 tarihli yazısına göre bt dersleri 4-5.sınıflardan kaldırılmasına rağmen bu seneye özel olmak üzere geçen sene bt dersi okutulan okullar seçmeli ders saatlerinde bt dersi seçebilecek ve bu derslere bt öğretmeni değil sınıf öğretmeni girecektir. İstisna olarak 4-5.sınıf derslerine giren BT öğretmenleri bu seneye özel az da olsa bulunabilir fakat bakanlık kararına ve müfettiş teftişlerine göre bt öğretmenleri bu derslere artık giremez kararı çıkarılmıştı. Hangi akla hizmet okulda BT öğretmeni varken sınıf öğretmeni BT dersine girer anlayabilmişte değiliz.

BT sınıfı bulunan okullardaki BT öğretmenlerinin çoğunluğu zaten bilişim teknolojileri formatör öğretmeni olarak (illere göre değişiklik gösterebilir) zorunlu olarak görevlendirilmekteydi ki, bu da ayrı bir sıkıntı, dersin notunu kaldıran, birinci kademede dersi komple kaldıran, ikinci kademede ders sayısını düşüren, bilgisayarlı eğitimi bilişim teknolojileri eğitimi olmadan yapmayı planlayan düşünen bir eğitim yapısını, fatih projesi, bilgisayar destekli eğitim, bilgisayarlı öğretim narası atarak reklam yapanları, bt öğretmenlerinin elini mahkûm ederek öğretmenlik görevinin dışında bilişim teknolojileri formatör öğretmeni olarak zoraki görevlendirmesini yıllardır anlayamıyoruz.

BT öğretmenleri mecbur bırakılarak BT formatör öğretmeni olarak görevlendirilirken en fazla 15 saat derse girebilmekteydi, zaten okulunda 15 saate ulaşan ders saati bulan BT öğretmeni sayısı da parmakla gösterilecek kadardır.

Şimdi bu olayları örnekle inceleyelim.

X ilçesinde 6 tane okul bulunmaktadır. Hepsinde BT sınıfı ve BT öğretmeni vardır, okullar a,b, c,d,e,f isminde olsun.

Okulların şube sayıları

A okulu 2 şubeli, B okulu 3 şube, c okulu tek şube, d okulu 5 şube, f okulu 4 şubeli olsun.

Eğitim bölgesindeki toplam ders saati (şube sayısı) X (6-7-8.sınıftaki toplam ders saati)’dir.

Ders saati toplamı=(2+3+1+5+4) x 3 = 45 saattir.

Buna göre bu eğitim bölgesinde bilişim teknolojileri öğretmeni norm kadrosu sayısı 2 dir. Bu demek oluyor ki en yüksek hizmet puanına sahip 2 bt öğretmeni eğitim bölgesinde kalabilir diğer 4 tane bt öğretmeni norm fazlasıdır ve başka bölgeye tayin edilmesi gereklidir. Bu şartlarda sizce bu bilişim teknolojileri öğretmenleri gidecek okul bulabilirler mi? Hayır bulamazlar bulamıyorlar da. Bu sene içerisinde yayınlanan norm kadro fazla öğretmenlerin listelerine il milli eğitimlerin sitesinden bakan arkadaşlarımız bilirler, listenin en kalabalık başı çeken zümresi Bilişim Teknolojileri öğretmenleridir. BT Formatörü olarak görevlendirilmiş olmaları da norm fazlasına düşmelerine engel değildir.

2010 Haziran-Temmuz, Ağustos aylarında okula atanan bir öğretmen Ekim ayında norm fazlası oluyor, insaf diyoruz artık, nasıl bir planlamadır ki bu ihtiyacım var diyerek öğretmen kadrosu açıyorsunuz aradan 2 ay geçiyor, aa pardon ihtiyacımız yokmuş, yanlış planlama yapmışız, seni göndereceğiz deniliyor. EE tabi biz seyyar çalışanlarız, bir ay o ilçede, iki ay, başka bir ilçede ya da şehirde hemen yeni bir düzen kurmamızın, evimiz barkımızın, eşimiz çocuğumuzun önemi yok sizin için, ceketimizi alıp eyvallah diyerek yeni görevimize çıkar gideriz. İşin garibi yeni bir yere gittiğimiz zaman yine norm fazlası oluruz. Hatta norm fazlasına düştüğümüz eski okulumuzda bile daha fazla ders saatimiz vardır.

Peki, bu arkadaşlarımız norm fazlası olduklarından başka bir yere gönderildiler diyelim. Boşalan okullara yine BT Formatör öğretmeni görevlendirmesi yapılmaktadır. Peki, kim görevlendiriliyor? 160 saatlik bilgisayar kurs belgesine sahip olan ya da bu konuda okul müdürünün görevin gerektirdiği niteliklere sahip olduğunu düşündüğü başka bir öğretmen bu görevi yapmak üzere görevlendiriliyor ve görevlendirilen bu öğretmen de yine en fazla 15 saat derse girebiliyor.

Peki, bu olay hangi akla mantığa sığar?

Okulda hali hazırdaki bt öğretmenini fazlalık diye yollayıp başka bir branştan öğretmeni görevlendirmeyi nasıl açıklayabiliriz?

Sözleşmeli olarak görev yapıyor olupta BT formatörlük görevini yapmak isteyen bir bilişim teknolojileri öğretmenine bu görevi vermeyip te kadrolu diye başka bir öğretmene bu görevi vermeyi kim nasıl açıklayabilir?

Bilişim çağında, bilgisayar destekli eğitim yatırımları yaparken, bilgisayarlı eğitim-öğretim geliyor diye reklam yapıp, fatih projesini faaliyete geçiriyorken bilişim eğitimini okullardan kaldırmayı kim nasıl açıklayabilir?

Fatih projesi gibi kapsamlı, pahalı bir yatırımın aktif olarak kullanılabilmesinde en büyük yardımcılar olacak olan Bilişim Teknolojileri öğretmenlerini hiçe sayıp, tepkilerimizi, uyarılarımızı dikkate almadan kararlar alan bakanlık birimlerine kim dur diyebilir?

Sayın bakanlık birimleri ve yetkilileri bu olayları göremiyor musunuz, neden Bilişim Öğretmenlerinin yaşadığı bu soruna kulak takıyor, çözüm üretmiyorsunuz?

Biz Bilişim Teknolojileri öğretmenleri derslerimizi, notumuzu, öğretmenlik itibarımızı geri istiyoruz.

En yüksek puanlarla üniversiteye giriş yapıp bugün bu halde olmayı anlamıyoruz.

Çağın gereksinimi olan bilgisayar, bilişim eğitiminin gerekliliğini görüyor, biliyor ve sizleri uyarıyoruz.

Durumun vahametinin artık farkına varılsın, bu yanlış uygulamalar sürmesin, yanlış uygulamalarla bilişim eğitimi ve bilişim öğretmenlerini artık ezmeyin, bu sese kulak tıkamayın kulak verin diyoruz…

Selim BAYKÖSE- BT Ögretmeni

Selim (the_korsan)

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

4 thoughts on “Ders fakiri, norm mağduru bir zümreyiz…

 • 12 Şubat 2011 tarihinde, saat 21:00
  Permalink

  İçimden konu ile ilgili yazı yazmak geliyor ama insanlara durumu anlatmaktan o kadar bunaldım ki .. kendi kişisel sitemde bile yazı yazmaya eriniyorum.. 🙂 Neyseki anlatan birileri hep var.. Ellerine sağlık selim hocam.. Bu arada facebook ta farkettim benim burdurda ki 15 günlük askerlik maceramda ki body Ahmet Keskin (biz ona LAZ_ER diyorduk) seninde sanırım üniversiteden arkadaşın…

  Yanıtla
  • 12 Şubat 2011 tarihinde, saat 21:03
   Permalink

   eyvallah bestami hocam napalım sizin adınıza bende bunaldım yazmıştım, evet ahmetle aynı dönemdik üniversitede, biz laz_er degilde başka birşey derdik 🙂

   Yanıtla
 • 01 Şubat 2011 tarihinde, saat 13:48
  Permalink

  sizlerin sayesinde uyandık..inş. haberlerle öğretmenler durumunu düzelteceğiz..vereceğiniz destek için teşekkürler…

  Yanıtla
  • 01 Şubat 2011 tarihinde, saat 17:30
   Permalink

   inşallah hocam düzelir düzelmek zorunda, bana dokunmayan yılan zihniyetinde olan arkadaşlarımız için gelecek parlak degil ama ısırılınca anlaşılacak durum.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir