Bilişim Öğretmenleri, BDE, BT ve Yazılım,Güncel meseleler üzerine - Bilişim Teknolojileri, Tarih ve Güncel konular üstüne kişisel yazmalar

Kahoot ile etkileşimli test ve tartışmalar

6 sene önce yayınlanan bu yazı tarafından BTY Dersi, Eğitim Teknolojileri kategorisine eklenmiş.

Öğrenmeyi daha zevkli hale getirecek olan çevrim içi Kahoot  uygulamasını sizlerle paylaşmak istiyorum. Kullanımı, uygulaması çok pratik bir sistem olan kahoot ile öğretmenlerin soruları cevapları girerek hazırlayabildikleri sınav, anket, tartışma öğrenciler ile bir kod yardımıyla sınıf içinde paylaşılıp uygulanabiliyor.. Oluşturacağımız sınav, anket yada tartışmaları video ve görseller ekleme şansımız da var. Sistem için ön şartımız internet olması. Masaüstü bilgisayar, notebook, tablet, telefon, vs tüm cihazlardan sisteme erişim yapılabiliyor. Hele ki tabletlerin dağıtıldığı, artık etkin bir şekilde kullanılmaya başlayacağı şu dönemde işe yarayabilecek bir platform.

Öğrenciyle paylaşacağım içeriği oluşturup yayınladıktan sonra öğrenci bilgisayar, telefon yada tablet hangi ortamı kullanacaksa https://kahoot.it/ adresine giriyor ve sizin vereceğiniz pin numarası ile sisteme erişim sağlıyor.

kahoot_pin

Örneğin hazırlanan quiz yada sınav paylaşıldıktan sonra öğrencilere tanınan süre içerisinde öğrenciler girişlerini tamamlıyorlar ve en çok puan alandan aşağıya doğru sıralama da sistemde oluşuyor. Dersi zevkli hale getirecek, tatlı bir rekabet oluşturup öğrencilerin güdüsünü artırabilecek bir platform.

Sistemi kullanmaya başlamak için https://getkahoot.com adresinden öğretmen rolünde bir hesap oluşturuyoruz.

kahoot_hesap_olustur

Quiz (sınav) , discussion(tartışma) , survey (anket) seçeneklerinden hangisi uygulamak istiyorsak seçiyoruz ve içeriğimizi ekleyerek çalışmamızı yayınlıyoruz.

kahoot_icerik

Çalışmayı yayınladıktan sonra sistem size bir pin numarası veriyor.. Bu pin numarasını sizde öğrencilerinizle paylaşıp giriş yapmalarını sağlıyorsunuz tabi bu durum private (özel) paylaşım yapacağınız zaman kullanılacak. Sınıf dışında herkese açık bir şekilde paylaşmak istiyorsanız da public (genel) paylaşım yapabilirsiniz.. Tabi bizim için şu an uygun olanı private (özel) seçeneğini kullanmak.

Öğrencileriniz verdiğiniz pin ile sisteme katıldıktan sonra uygulamayı başlatıyorsunuz ve verdiğiniz süre boyunca öğrenciler girişlerini yapıyorlar.

kahoot_pin_ogrenci

Aşağıdaki playistten kahoot ile ilgili tanıtım ve uygulama videolarını izleyebilirsiniz.

Bu yazılara da göz atmak ister misiniz?

Zipgrade Online Sınav Deneme Hazırlama
Bu sistemi kullanarak pdf formatında hazırladığınız dökümanı sisteme yükleyerek, cevap anahtarını da ekliyorsunuz ve sistemin...
6 ay önce yayınlandı.
Zoom Güvenli mi? Uzaktan Eğitim için ne yapmalı? Güvenliği nası...
Korona virüs yüzünden okullar ve birçok kurum, işletme tatil olup, mekandan bağımsız çalışmayı zorunlu kılınca...
6 ay önce yayınlandı.

Bu yazıya 3 yorum yapılmış.

  1. Detaylı ve güzel bir makale olmuş. Emeğinize sağlık.

  2. Selim hocam inceleme harika, teşekkür ederim kendi adıma. Seminer döneminde edmodo’dan örnekler vermeyi planlıyordum ama eğer görev verilirse kahoot’u da gösterebilirim. Pek zorluğu yok gibi, pratik olmayan araçlar öğretmenin ve öğrencilerin kafasını karıştırıyor. İyi tatiller…

    • eyvlh Olcay hocam, tablet gelenler için listenin başına eklenecek bir sistem kahoot. edmodoyu bu sene tüm öğrencilerimi de üye yaparak kullandım, bende seminerde edmodo, beyazpano, ClassDojo, EdPuzzle, prezi gibi eğitsel sitelerin artı olarak linux mint yada pardusun tanıtım ve kullamını sunmak istiyorum bakalım ne kadarını yapabilirsek üstadım.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?