BT Öğretmenleri Eylemi-Ankara

Star TV HABER

Resimler+Star TV Hber

http://www.egitimsozsen.org/basin-aciklamalari/120-sendikamiz-meb-onunde-bt-ogretmenleri-icin-eylem-yapti.html

http://www.bilgisayarbilisim.net/duyurularimiz-f3/bilisim-tekno-eylemi-9-nisan-cumartesi-ankara-t59908-1110.html

Eğitim-Söz-Sen üyeleri, ilköğretimin 1,2,3, 4 ve 5. sınıflarında bilişim teknolojileri dersinin kaldırılmasını protesto etmek amacıyla ”Klavye Kırma Eylemi” yaptı.Milli Eğitim Bakanlığının bahçesinde bulunan Başöğretmen Anıtı önünde toplanan sendika üyeleri, burada ”Tamirci Değil Öğretmeniz”, ”Dersimizi Geri İstiyoruz” şeklinde slogan attı. Öğretmenlerin elindeki, Atatürk’ün iki öğrenciye bilgisayar öğrettiğine ilişkin yapılan resim düzenlemesi dikkati çekti. Burada yapılan açıklamada, 20 Temmuz 2010 tarihinde alınan karar uyarınca yapılan uygulamanın hem kendilerini, hem de öğrencileri mağdur ettiği görüşü ifade edilerek, ”Bilgisayar dersi kaldırıldığına göre öğrencilerin yeni adresi internet kafeleri olacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı bu dersi kaldırırken öncesinde bir araştırma yapmış, öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin görüşlerini almış mıdır?” ifadesine yer verildi. Bilişim çağındaki dünyada bilişim teknolojileri dersini kaldırmanın doğru bir uygulama olmadığının savunulduğu açıklamada, çok yüksek puanlarla kazanılan bilgisayar öğretmenliği bölümünde okuyan öğretmen adaylarının da bu uygulamadan mağdur olduğu ifade edildi. İlköğretim ve lise düzeyinde bilgisayar dersinin zorunlu, 2’şer saat olarak okutulması ve not ile değerlendirilmesinin talep edildiği açıklamada, ”Sendika olarak yaptığımız müracaatlarda dersin ‘serbest etkinlikler’ adı altında bu seneye mahsus işlenebileceği söylenmiştir. Peki bu seneden sonra bilgisayar dersi alma ihtiyacı ortadan kalkmış mıdır?” diye soruldu. Açıklamada, ”Bu istek ve uyarılarımızın dikkate alınmadığı durumda, şu anda geliştirilen ve tüm okullarda uygulanacak olan Fatih Projesine biz bilgisayar öğretmenleri olarak şimdiden Fatiha okumaya hazırız” denilerek tüm katılımcılar Fatiha okumaya davet edildi. Fatiha okunmasının ardından öğretmenler, sloganlar eşliğinde, yanlarında getirdikleri klavye ve mouse’ları fırlatarak kırdı.

Selim (the_korsan)

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

One thought on “BT Öğretmenleri Eylemi-Ankara

 • 12 Nisan 2011 tarihinde, saat 11:35
  Permalink

  Bikere okullara serbest etkinlikle ilgili kesinlikle başka branş öğretmenlerinin giremeyeceği konusunda yazılar gelmiş ve seminerlerde de bu üstüne basa basa vurgulanmıştır. resmiyette asla ve asla bilgisayar öğretmenleri bu serbest etkinliklere giremez yada giriyo gösterilemez.

  Dersler geri verilmeli 2 şer saat olmalı zorunlu ve not verilebilir olmalı buna tamamen katılıyorum. Bunun yanında tornavidadan gocunmayan bilgisayar kurmaktan ve sorun çözmekten zevk alanlar ve kalabalık sınıflarda bilgisayar başına 2 şerli 3 erli oturma düzenine sahip laboratuarda sesini duyurmak için ses tellerini zorlayıp sesini kısmak istemeyenler ve o nemli sıcak havasız klimanın olmadığı olsada arızalı olduğu ortamda durmak istemeyenler(intel kurslarında bile eğitimler verilirken bir öğrenciye bir bilgisayar düşen sınıflarda uygulanması konusunda talimat varken bizde bu şekilde değil ve bu şekilde olunca saydığım tüm yakınmaların hiçbirini söylemeye yüzümüz olmaz olamaz ama durum bu şekildeyken böyle düşünen arkadaşlarada saygı göstermemiz gerekir diye düşünüyorum) içinde formatörlük kadrosu açılmalı ve idareci kadrosuyla yada rehberlik kadrosuyla eş değer özelliklere sahip olmaları gerekir diye düşünüyorum.

  saygılar. iyi çalışmalar.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir