Bilişim Öğretmenleri, BDE, BT ve Yazılım,Güncel meseleler üzerine - Bilişim Teknolojileri, Tarih ve Güncel konular üstüne kişisel yazmalar

Scratch Balık-Olta Uygulaması

6 sene önce yayınlanan bu yazı tarafından Scratch kategorisine eklenmiş.

İlk olarak BBNet’te paylaşılan ve üstüne birkaç ekleme yaparak Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde Scratch ile uygulamasını yaptığımız Olta ile Balık tutma çalışmamızın anlatım sunusu ve kaynak dosyasından faydalanabilirsiniz.

Scratch Uygulama yönergemiz:

1- Oltanın 5 adet kostümü vardır, boşluk tuşuna basılınca olta atılacak ve sonra ilk kostümüne dönecektir.
2- Balıklar su içerisinde hareket edecekler fakat kahverengi standın içinden geçmeden ona çarpınca geri sağ tarafa döneceklerdir.
3- Olta balığı yakalacağında balık parası değişkeni 15 artacaktır ve balık ekrandan kaybolup 3 sn bekledikten sonra tekrar görünür hale gelecektir.
4- Zaman çubuğumuz 5 derecelik açıyla dönecek ve sarı yuvarlağa değdiğinde oyun sonlanacaktır. Bu sayede uygulama 72 sn süresinde çalışmış olacaktır.
5- 1 ve 5 yazan bonus toplarımız aşağıdan yukarıya doğru hareket edecek, beyaz bölüme çıkmayacaktır. Olta 1 i aldğında 1 para, 5’i aldığından 5 para kazanılacaktır.
6- Süre çubuğumuz ufak bir açıyla 1 er sn bekleyerek dönecek ve sarı noktaya geldiğinde oyun duracaktır.
6- Süre bittiğinde 200 tl para kazandığımızda kazandınız arka planı gelecek, 200 tl den az kazandığımızda kaybettiniz arka planı yayınlanacak.

Kaynak dosya (.sb) için tıklayınız…

Bu yazılara da göz atmak ister misiniz?

Scratch Block Kodlama:Basitten Zora Ders Etkinlikleri Uygulamal...
Aşağıdaki etkinlikler Scratch ile blok tabanlı kodlama mantığını kavratmayı amaçlamaktadır. Her etkinlik öncesi amaç veya...
1 sene önce yayınlandı.
Scratch Ardunio Uygulaması-Buton ile LED yakma
Merhaba arkadaşlar; Dersimizde yada kursumuzda scratch ardunio ile 3.uygulama olarak buton ile led yakma devre...
3 sene önce yayınlandı.
Scratch Ardunio Uygulaması-Kara Şimşek Devresi
Merhaba arkadaşlar; Dersimizde yada kursumuzda scratch ardunio 2.uygulama olarak kara şimşek devre uygulamasını yapacağız. Uygulama...
3 sene önce yayınlandı.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?